Kaip maži įpročiai keičia kasdienybę?
Kas apskritai tie įpročiai ir kaip jie atsiranda? Kam jie reikalingi? Kokią įtaką jie daro mūsų kasdieniam gyvenimui? Ir tai tik dalis klausimų, kuriuos galime užduoti sau ar viena kitai, kai pradedame galvoti, jog kažką norime keisti savo gyvenime. Ir visai nesvarbu, ar pokytis milžiniškas, ar miniatiūrinis, principas išlieka tas pats – įpročių jėga gali pasiekti viską, apie ką visada svajojai. Skamba per daug gerai kad būtų tiesa?
Pradėkite nuo asmenybės, kuri be proto tave žavi, įsivaizdavimo. Kuo ta asmenybė gyvena, kokios yra jos vertybės, kokį darbą ji dirba, ką veikia laisvalaikiu. Bus itin sunku išsiugdyti įprotį ir nuoširdžiai jo laikytis, jei neturėsi daug ryžto bet kokiais būdais taip elgtis ar imsiesi pokyčių lydima tik aplinkinių įvertinimo. Pavyzdžiui, užsibrėži tikslą tapti tvarkingesne. Siekiant išsiugdyti šį įprotį, nebūtinai iškart šią minutę imtis grandiozinio namų tvarkymosi etapo, tai gali būti ir tiesiog rūbų sulankstymas, lovos paklojimas ar makiažo priemonių susidėliojimas. Ilgainiui tai taps įpročiu ir tu automatiškai tiek pati save laikysi tvarkinga mergina, tiek ir aplinkiniai pastebės tavo šį pokytį. Bet jei visgi šis įprotis neatspindės tavo svajonių asmenybės, jis greitai dings ar jo laikymasis labiau tau bus našta, negu malonumas.


Ką daryti, jei yra labai sunku išsiugdyti naują įprotį? Įpročių nereikia tapatinti su užsibrėžtais tikslais, nes tai dažniausiai užkerta kelią jų formavimuisi. Didžiausias skirtumas tarp tikslo ir įpročio yra laikas. Dažnai nutinka taip, jog Išsikeliame tikslus, kuriuos norime pasiekti per tokį trumpą laiką, kad jau vien apie juos pagalvojus, susisuka galva, o jų nepasiekus seka stipri nusivylimo banga. Būtent dėl šių priežasčių skatiname visą savo fokusą nukreipti ne į tikslus, o į sistemas – procesus, kurie leidžia užtikrintai ir nuosekliai siekti norimo rezultato. Ir visa tai galima pradėti nuo mažų, daug pastangų nereikalaujančių ir pradžioje lyg nereikšmingai atrodančių įpročių. Pamažu šie pokyčiai veda mus link tobulėjimo ir taip pradeda formuotis mūsų nauja asmenybė – geresnė savęs versija.
Supratus, kokiais pokyčiais norime praturtinti savo rutiną, ir sugalvojus, kokios sistemos galima laikytis, kad vieną ar kitą įprotį įsiugdytumėme, siūlome pradėti nuo veiksmų. Nors ir šie veiksmai pradžioje gali atrodyti nereikšmingi, tačiau ilgainiui jie padės išsiugdyti taip trokštamus asmenybės pokyčius.
Svarbu suprasti, kad įpročiai išsiugdomi tik tada, kuomet jie tampa asmenybės dalimi. Visi veiksmai, kurie seka po to, kai sąmoningai nusprendžiate kažką pakeisti savo gyvenime, yra taip vadinami “Atominiai pokyčiai”. James Clear knygoje pateiktas 1 procento pavyzdys puikiai atspindi mažų pokyčių galią. Jis reiškia, kad jei kiekvieną dieną kažką padarysite BENT 1 procentu geriau negu dieną prieš, po metų ar poros pasieksi stulbinamų rezultatų. Nors šių dalykų gali ir pirmas savaites ar mėnesius taip akivaizdžiai nesimatyti, tačiau rezultatas 100% atsiskleis ir pasirodys praėjus metams ar daugiau. Pasijausi visai kitu žmogumi, gal net gyvenime įveiksi tingulį ar nuobodulį, nes atsiras troškimas padaryti vis daugiau. Galbūt tau įgijus naujų įpročių ir artimieji taip pat bus įkvėpti prisidėti prie šių naujovių. Ir visa tai tam, kad galėtumėt tapti tokia asmenybe, apie kurią visada svajojai, ir taip ilgainiui pasiekti savo tikslus ir norus.
Kad ir kokioje aklavietėje besijaustum atsidūrusi, kad ir kaip būtų sunku vaduotis iš nepageidaujamų įpročių, visada prisimink, jog viskas yra tavo galioje ir tik tu pati gali nuspręsti, kuo nori tapti šiandien. Bet kokie maži, kad ir nežymūs pokyčiai (1 proc. principas) ilgainiui mus nuves kitur, negu buvome iki šiol. Neverta nusivilti ir jaudintis, kad ne viskas iš pirmo karto pasiseks. Nenuvertink mažų teigiamų pokyčių vertės. Pasikliauk kantrybe, mėgaukis pokyčių procesu ir pradėk tapti tokia asmenybe, apie kurią visuomet svajojai.
